فروش متر لیزری لایکا DXT

متر لیزری لایکا DXT

متر لیزری DXT لایکا با برد ۷۰ متر و دقت ۱.۵ میلیمتر ساخت مجارستان
ضد ضربه ترین مدل
با قابلیت اندازه گیری مساحت و حجم و فیثاغورث و جمع و تفریق طول و بک لایت
دارای کیف ، بند ، باتری ، دفترچه راهنمای لاتین و راهنمای فارسی
مناسب فضای داخل ساختمان (Indoor)

برای خرید متر لیزری و یا اطلاع از آخرین قیمت متر لیزری اینجا کلیک فرمائید.

 

عینک قرمز مخصوص متر لیزری لایکاعینک لیزر ، مناسب جهت رویت بهتر و تشخیص نقطه تابش نور متر لیزری در فواصل کوتاه و نور محیط

جی پی اس سرا وارد کننده عمده مترهای لیزری لایکا در ایران میباشد و آماده همکاری با کلیه همکاران گرامی بصورت عمده میباشیم.

برای خرید متر لیزری و یا اطلاع از آخرین قیمت متر لیزری اینجا کلیک فرمائید.

متر لیزری ابزاری دقیق برای تعیین فواصل میباشد. نحوه کار بدین شکل است که پرتو لیزر روی هدف تابیده شده و عمل محاسبه با خطای کمتر از ۳ میلیمتر انجام میشود. برخی قابلیت های دیگر مترهای لیزری محاسبه سطح ، حجم ، فیثاغورس و همچنین تعیین میزان شیب میباشد. برخی از این مترها دارای بلوتوث بوده و همزمان امکان انتقال دیتا به لب تاپ یا پاکت پی سی و خروجی اتوکد را دارند.
* توجه*
برخی شرکت های سود جوی چینی مترهای صوتی را که دقت پایینی دارند را با یک لیزر ادقام کرده و با شکل و شمایل مترهای لیزری تولید نموده اند و متاسفانه برخی فروشنده ها خواسته یا ناخواسته اینگونه مترها را بعنوان متر لیزری عرضه میکنند بهمین جهت توصیه میشود از خرید برندهایی که گمنام هستند خودداری نموده و قبل از خرید از طریق موتور جستجو گوگل وب سایت های سازنده مترهای لیزری را شناسایی و در نهایت با اعتماد به فروشنده خرید نمائید. مترهای صوتی برد کم و دقتی در حد دسی متر دارند که برای امور مهندسی مطلقاً مناسب نیستند.
شرکت لایکا ژئوسیستم یکی از برترین سازندگان لوازم مهندسی و خصوصا مترهای لیزری میباشد که نه تنها در ایران بلکه در دنیا صاحب نام است . دقت بالا و طول عمر طولانی ادوات لایکا عاملی است که اکثر اشخاص و شرکت های پیمانکاری را به خرید محصولات لایکا ترغیب میکند.
بردهای قید شده روی هر مدل مطلق نبوده و در شرایط مختلف کاری (میزان نور محیط ، درجه دما ، وجود ذرات ریز معلق در هوا و رطوبت) تغییر کرده و کاهش میابند. بردها واقعی بوده اما در محیطی ایزوله تست شده و بروی دستگاه درج گردیده است لذا توصیه میگردد در انتخاب مدل نسبت به برد مورد نیاز و همچنین نوع کاربرد (فضای داخلی یا فضای باز) دقت لازم مبذول گردد.

 

جدول مقایسه انواع متر لیزری لایکا (مقایسه فنی متر های لیزری لایکا)

 

سوالات متداول:

در روزی آفتابی، با اینکه طولی کوتاه برای اندازه گیری انتخاب شده است. متر لیزری خطای ۲۵۵ را نمایش می دهد. علت آن چیست؟
 در کل دو نوع کاربری برای مترهای لیزری در نظر گرفته شده است یکی برای فضای باز که نور طبیعی آفتاب میتابد “Outdoor” و دوم فضای مسقف با نور مصنوعی “Indoor”، بایستی دقت لازم برای نوع کاربری مبذول گردد در فضای بازشدت زیاد نور آفتاب مانع از دریافت بازتابش نور لیزرشده و اندازه گیری متر های Indoor را مختل میکند. تنها روش برای استفاده از مترهای Indoor در فضای باز ، موکول نمودن استفاده در شب هنگام و یا ایجاد سایه بر روی هدف و متر میباشد.

آیا امکان اندازه گیری طول به وسیله متر لیزری با عبور نور لیزر از شیشه  و یا آب وجود دارد؟
 چون شیشه و آب (مایعات) باعث شکست نور میشوند در نتیجه اندازه گیری دقت لازمه را ندارد و ممکن است باعث خطا شود و ممکن است طولی بلند تر یا کوتاهتر نمایش داده شود. کیفیت صیغلی بودن شیشه ، تمیزی و زاویه آن در نتیچه نهایی تاثیر گذار است . در مورد آب هم فقط وقتی نور کاملا عمود بتابد امکان خطا کمتر خواهد شد اما غلظت مایع و وجود ذرات معلق نیز باعث خطا میشود.

آیا لیزر منتشره از متر لیزری برای چشم و یا سلامتی زیان آور است؟
 تابش مستقیم لیزر به چشم همانند خیره شدن به نور خورشید زیان بار و خطرناک خواهد بود.، از تابش به چشم پرهیز نمایید.

در هنگام اندازه گیری طول با متر لیزری در برخورد بعضی از سطوح براق مانند فلزات آبکاری شده، خطا مشاهده می گردد. علت چیست؟
 سطوح براق فلزات ، موجب بازتابش شدید موج لیزر می گردد که مانع دریافت موج نور توسط گیرنده دستگاه برای یک اندازه گیری دقیق است. بهترین راه حل برای چنین شرایطی، چسبانیدن تکه ای کاغذ یا مقوا یا شبرنگ بر روی سطح براق و تکرار اندازه گیری است.

آیا در متر لیزری می توان از باطری های قابل شارژ استفاده کرد؟
با توجه به عدم امکان کنترل دقیق ولتاژ و آمپر باتری های شارژی در شارژهای متعدد و امکان خرابی و یا افت آمپر و ولتاژ باتری های شارژی ، توصیه اکید استفاده از باتری آلکالاین میباشد. باتریهای کربنیک معمولی که در سوپر مارکت ها یافت میشوند نیز صدمات جدی به دستگاه میزنند.

در هنگام اندازه گیری، نقطه قرمز لیزری دیده نمی شود ولی متر طول را اندازه گیری و نمایش می دهد. این به چه معناست؟
 متر لیزری شعاع لیزر را بهتر از چشم انسان می بیند. این بدین معناست که دستگاه ، با وجود اینکه ما دیگر نمی توانیم نقطه قرمز لیزری را ببینیم، می تواند اندازه گیری را انجام دهد. با این حال، شما با کنترل های متعدد می بایست اطمینان حاصل کنید که طول اندازه گیری شده ، همان طول مورد نظر و هدف شما بوده است. اگر برای شما دیدن نقطه قرمز لیزری امری ضروری است، می توانید از عینکهای مخصوص با شیشه یا تلق قرمز رنگ استفاده کنید و یا ساده تر از تکه ای تلق یا فیلم قرمز رنگی را جلوی یک یا هردوچشم خود برای دیدن آن نگاه دارید. البته در بردها بالا مترهای لایکا دوربینی تعبیه شده و تصویر هدف را روی صفحه نمایش رویت مینمائید و نیاز به دیدن لیزر با چشم نیست.

کاربرد های برنامه مساحت ، حجم و مراحل آن چیست ؟
 این برنامه با اندازه گیری دو طول و عرض مساحت را به متر مربع نمایش می دهد و با اندازه گیری سه طول و عرض و ارتفاع ،  کاربردهای زیادی مانند، برآورد حجم ، تعیین مقدار لازم کف پوش، پارکت، سرامیک، موکت، سنگ، رنگ نقاشی دیوار ها، کاغذ دیواری، پرده  و دیگر موارد مشابه دارد.

blueline

لیزر چیست و چگونه نور تولید می کند؟
نورلیزر کاملا متفاوت، قویتر و درخشانتر از هر نوع نوری که در طبیعت یافت می شود است. این نور قابلیت این را دارد که اجسام بسیار سخت و فلزی حتی الماس را که درجه سختی بلندی نیز دارد، با درخشش شان سوراخ کند، چون این نور به صورت دسته جمعی  منعکس می نمایید بنا به یکجا بودن و تکفام بودن شان می تواند بر هرچیز دیگر غالب شود و آنرا سوراخ کند، این دسته جمعی پخش شدن و تکفام بودن نور ، یگانه فرق نور لیرزی با انواع دیگر نور که در طبیعت است را به اثبات می رساند. و همچنان نور لیزر را می‌توان خیلی دقیق کنترل کرد و به صورت باریکه مداومی به نام موج ـ پیوسته یا انفجارهای سریعی به نام تپ (پالس) در آورد.

کاربرد لیزر:
از جمله کاربرد لیزر را می توان طور ذیل نام برد.
لیزر در طبعت دو نوع کاربرد دارد ۱- برای جوشکاری اجسام فلزی و سوراخ کردن اجسام سخت ۲- باریکه‌های کم قدرت و فوق‌العاده دقیق انواع دیگر لیزر را می‌توان برای انجام دادن کارهای بسیار ظریف مثل جراحی روی چشم انسان به کار برد و در دستگاههای ویدیویی از نور لیزر برای “خواندن” دیسکهای ویدیویی و ایجاد تصویر متحرک همراه با صدا استفاده می‌کنند. مقدار زیادی اطلاعات را روی دیسکهای لیزری ضبط می‌کنند تا بعدا روی صفحه کامپیوتر خوانده شوند یا توسط چاپگرهای لیزری به شکل نسخه سخت روی کاغذ چاپ شوند.  پزشکان از نور لیزر به عنوان نوع جدیدی “چاقوی جراحی” بدون خونریزی استفاده میکنند و وقتی که نسجی مثل قسمت معیوب کیسه صفرا در خلال جراحی برداشته می‌شود رگهای خونی بسته می‌شوند. کارهای دندانپزشکان با لیزر درد کمتری دارند.

استفاده  از لیزر در صنعت:
در صنعت نیز از لیزرها برای عملیات گرمایی فلزات، جوش دادن قسمتها به یکدیگر، و وسایل همترازی دقیق استفاده می‌شود. لیزرها را برای اندازه‌گیری دقیق فاصله‌های خیلی بزرگ و نیز فاصله‌های خیلی کوچک به کار می‌برند. علاوه بر اینها، لیزرها را همراه با تارهای نوری برای انتقال بهتر داده‌ها و بهبود ارتباط تلفونی نیز به کار می‌گیرند.

لیزر چگونه کار می کند:
هر لیزر قسمت های مشخص دارد، اول این که یک لیزر باید یک چشمه انرژی وجود داشته باشد که این چشمه غلبا یک الکتریسته است ولی بجای آن می توان یک چشمه پر قدرت نوری معمولی را استفاده کرد و یا حتی می توان از لیزر دیگر استفاده  کرد.
قسمت لازم دیگر لیزر را به نام محیط فعال یاد می کند که محیط فعال عبارت از ماده است که میتواند انرژی را جذب و یا آزاد نماید. که این محیط می تواند جامد باشد مثل یاقوت و یا بلور های دیگر، میتواند مایع باشد مثل بعضی رنگینه ها و می تواند گاز باشد مثل کار بن دی اکساید. که باریکه  لیزر در حقیقت در همان قسمت محیط فعال تولید می شود.
آخرین قسمت اساسی لیزر ، ساز و کار پسخوراند است. ساز و کار پسخوراند از دو آینه یا سطوح بازتابنده دیگر تشکیل شده است که در دو انتهای محیط فعال قرار می‌گیرند. یکی از آینه‌ها، به نام جفتگر ، خروجی بازتابنده است.
در حقیقت دستگاه لیزر حکم یک منبع تابش کننده را پیدا می‌کند. بطور خلاصه این دستگاه مولد نور، از اجتماع یک تقویت کننده و دو آینه تشکیل یافته است. فضایی که تقویت کننده و دو آینه را دربرمی‌گیرد حفره ‌گویند و محیط فعال هم، همین حفره است.

لیزر چگونه کارمی کند.
عمل لیزر در چند مرحله انجام می گیرد. چشمه انرژی درخششی از خود می فرستد و محیط فعال آن را جذب  می کند و انرژی جذب شده بعضی از اتم های محیط فعال را بر می انگیزد و آنها به تراز انرژی زیادتر می پرند. درخشش مکرر نور برای  برانگیزش، به پمپ محیط فعال ادامه می دهد. وقتی که در محیط فعال تعداد اتم های انرژی زیاد  بیشتر از انرژی کم باشد، برعکس جمعیت یا به اصطلاح وارونه جمعیت بوجود می آید. که پدیده وارونه یا برعکس برای عمل لیزری ضروری است.
در حین عمل لیزری، اتمهای با انرژی زیاد، در حال برگشتن به تراز انرژی کم، انرژی اضافی خود را به صورت مقادیر نوری ظریفی به اسم فوتون تابش می‌کنند. این نور به نوبه خود، اتمهای دیگری را در محیط فعال برمی‌انگیزد و همین اتمها نیز نور آزاد می‌کنند. به این ترتیب اتمهای بیشتر و بیشتری از محیط فعال فوتون تابش می‌کنند و واکنش زنجیره‌ای افزایش انرژی راه می‌افتد. این پدیده به گسیل (فرستادن نور) القایی موسوم است.
آینه‌های دو سر لیزر نور فرستاده شده را به محیط فعال بر می‌گردانند و نور باز هم پرشدت‌تر می‌شود، فرایندی که تقویت نام دارد. با بیشتر و بیشتر شدن شدت، نور ایجاد شده در لیزر آن قدر قوی می‌شود که از جفتگر خروجی که به طور جزیی نقره اندود است به صورت نور لیزر به بیرون می‌گریزد.
معمولا لیزرها را بر حسب محیط فعالشان نامگذاری می‌کنند. مثلا، در لیزر یاقوت محیط فعال تکه جامدی از یاقوت است. در لیزر رودامین از رودامین استفاده می‌کنند. رودامین مایع رنگینه فلویورسانی است که به عنوان محیط فعال به کار می‌رود. در لیزر گازی کربن دی اکسید از کربن دی اکسید به عنوان محیط فعال بهره می‌گیرند و در لیزر گازی هلیم نئون از مخلوط گازهای هلیم و نئون استفاده می‌شود.

فرق نور لیزری با نور معمولی:
فرق لیزر با دیگر به صورت اشاره در بالا ذکر شده است ولی به صورت مختصر می توان گفت که یگانه فرق نور لیزر و نور معمولی که در طبیعت یافت می شود تکفام بودن شان است. و همچنان نور لیزر به صورت منظم پخش می شود، اما نور معمولی به صورت غیر منظم پخش می شود. که منظم و غیر منظم بودن آن را میتوان به پخش صدای منظم و غیر منظم تشبه کرد.
ویژگی دیگر نور لیزر راستایی بودن آن است. لیزر با باریکه‌های مستقیم حرکت می‌کند و نظیر نور معمولی پخش نمی‌شود. مثلا، باریکه نور چراغ قوه که بر دیواری در فاصله حدود ۳۲۰ متر می‌افتد دایره‌ای به قطر ۶۵ متر را روشن می‌کند. ولی، باریکه لیزر بر همین دیوار و در همین فاصله دایره‌ای به قطر حدود ۳/۰ متر را می‌پوشاند.
یکی از فرق های عمده نور معمولی با نور لیزر این است که نور معمولی هنگام عبور از منشور به هفت رنگ دیگر تجزیه می شود، اما نور لیزر با گذشتن از منشور به همان صورت باریکه مستقیم تکفام وارد شده خارج می‌شود.

این مقاله توسط دانشمند عزیز جناب آقای سید حبیب بهزاد تدوین و با اندکی دخل و تصرف درج گردیده است.

blueline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *