چگونه سایت های جعلی را شناسایی نمائیم

سایت‌های جعلی را چطور تشخیص دهیم؟

در چند سال اخیر با رشد استفاده از اینترنت ، شاهد تبلیغات زیادی در فضای مجازی هستیم. در حالی که خرید آنلاین کالا و خدمات، از با ارزش ترین خدماتی است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود. ولی متاسفانه بعضی مجرمین با استفاده از فضای سایت هایی که محل ارائه تبلیغات رایگان هستند اقدام به تبلیغ  انواع کالاها نموده و پس از فریب افراد و واریز نمودن وجوه توسط مشتری از ارسال کالا خودداری می‌نمایند و یا در مواردی افراد مورد سرقت رایانه‌ای و دسترسی غیر مجاز به اطلاعات قرار می‌گیرند.

توصیه‌های زیر را در این زمینه جدی بگیرید: هنگام خرید آنلاین از معتبر بودن سایت موجود مطمئن شده و این احتمال را که ممکن است صفحاتی که ناخواسته در برابر شجی پی اس سرا باز می‌شوند تقلبی باشند و قصد کلاهبرداری داشته باشند را در نظر بگیرید و نیز توجه کنید در هنگام پرداخت وجوه آدرس صفحه درگاه بانک الکترونیک متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌کنید و این نکته که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک، نماد یک قفل یا عبارت //:https درج شده باشد، در غیر این صورت قطعاً صفحه جعلی است و قصد کلاهبرداری دارد.

دسترسی به اطلاعات شخصی شما ، فراهم آوردن بستر ارتکاب سایر جرایم نظیر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی شما ، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و ..،تهدیداتی است که عواقب زیانباری در پی دارد.

تغییر دوره‌ای گذر واژه سیستم‌ها به منظور جلوگری از سوء استفاده مجرمان، عدم بازنمودن ایمیل‌های ناشناس به منظور جلوگیری از نصب برنامه‌های جاسوسی و بدافزارها و در آخر در صورت برخورد با این نوع مشکلات به پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنید.

چگونه یک سایت فیشینگ (کلاهبرداری آنلاین) را بشناسیم؟

سارقان نوین یا همان هکرها یک سایت که از نظر ظاهری کاملا مشابه سایت های بانک هست طراحی کرده و ضمن فریب افراد، اطلاعاتشان را سرقت میکنند و به طبع آن حساب فریب خوردگان خالی می شود.

لازم نیست بترسید. هکرها هر چقدر هم با مهارت باشند، بازهم تشخیص سایت های تقلبی چندان دشوار نیست. کافی است آدرس پرداخت الکترونیک بانک خود را به درستی بشناسید. چراکه هیچ هکری نمی تواند آن را سرقت نماید.

آدرس صحیح اینترنتی  و دروازه پرداخت بانک ملت به این قرار است:

آدرس اینترنتی بانک ملت: bankmellat.ir 

آدرس دروازه پرداخت اینترنتی بانک ملت: https://pgw.bpm.bankmellat.ir در صورت باز شدن سایتی با آدرسی مغایر ، هیچ گونه پرداختی انجام ندهید.   اکنون به جهت یکپارچه سازی و جلوگیری از پولشویی ؛ کلیه خریدهای اینترنتی از درگاه تمامی بانکها توسط سامانه شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی) انجام میشود.

دومین راه تشخیص سایت های فیشینگ هم در قسمت URL سایت کاملا واضح است. حتما دقت داشته باشید که در کنار آدرس سایت عبارت //:https ذکر شده باشد.

کارشناسان وجود علامت قفل مانند در کنار صفحات آدرس اینترنتی را هم در تشخیص اعتبار سایت موثر می دانند.
پس تنها در صورتی که به این دو نکته ساده (آدرس پرداخت الکترونیک بانک (شاپرک باشد) و درج https در آدرس سایت دقت کنید) با خیالی راحت می توانید از یک خرید اینترنتی لذت ببرید.

 

لازم بذکر است خرید از وبسایتهایی که از درگاه های واسط معتبری همچون شرکت پی دات آر ( پی لاین سابق) و زرین پال و نظیر آن استفاده میکنند ؛ نیز توصیه میشود

چرا که این درگاهها مبالغ را با تاخیر به فروشنده منتقل میکنند و در صورت داشتن شکایت راحت تر قابل پیگیری هستند و میتوان مشکل را قبل از مراجعه به دادسراها با یک تماس تلفنی با بخش پشتیبانی این درگاه ها حل و فصل نمود.

(در وبسایت هایی که دارای درگاه مستقیم هستند حتی اگر نماد الکترونیکی هم داشته باشند ؛ تنها راه پیگیری مشکلات ؛ مراجعه به سیستم قضائی و دادسرا هاست.

اما در مورد درگاه های واسطی مانند پی لاین با یک تماس تلفنی میتوان جلوی انتقال وجه به فروشنده را گرفت و بدین شکل اسیر دادسراها نشد. البته این در صورتی ست که ادعای مطرح شده از جانب مشتری قابل قبول واقع شود

مثلا مشتری کالای x را سفارش داده و فروشنده کالای دیگری را تحویل داده باشد و از بازپسگیری آن ظرف ۲۴ ساعت سر باز بزند و مشکلاتی از این قبیل که حقیقتاً مشتری مقصر نباشد و فروشنده ( کلاهبردار ) تعمداً مرتکب این چنین اعمالی بشود.

فروشنده های با سابقه و وبسایت های قدیمی و یا سایت هایی که از عمر فعالیتشان بیش از یکسال گذشته باشند و بقول عامیانه کاسب باشند هیچ وقت چنین اعمالی انجام نمیدهد معمولا افراد سودجو و خلافکار یک دوره کوتاهی کار نموده و بعد از فریب قربانیان متواری میشوند از اینرو میتوان آخرین عامل اعتبار سنجی یک وبسایت را سابقه فعالیت آن از روی نام دامنه و جستجوی آن در سامانه هویز who.is اعتبار سنجی نمود.

شاد و سربلند باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *