آنچه قبل از خرید دوربین شکاری بایست دانست

آنچه قبل از خرید دوربین شکاری بایست دانست – راهنمای خرید دوربین شکاری

 

بازدید کننده محترم خواهشمند است قبل از خرید دوربین دوچشمی ، سایر مطالب در این زمینه را با کلیک بروی اینجا مطالعه و سپس با در نظر گرفتن بودجه خود اقدام به خرید دوربین شکاری نمائید. بقول قدما ” هر چی پول بدهی آش میخورید” اینجا هم مصداق دارد.

 

– اگر توان مالی شما تا حداکثر ۸۰۰ هزار تومان است – بهتر است از بخش دوربین های چینی دیدن فرمائید.

 – اگر توان مالی شما بین ۸۰۰ هزار تومان تا حدود ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان است – بهترین انتخاب شما ، دوربین های بسیار با کیفیت ونگارد است.

  – اگر توان مالی شما بین ۴ میلیون تومان به بالاست. میتوانید از برندهای معتبری چون زایس آلمانی و یا برند اتریشی زاواروسکی انتخاب هایی متعدد داشته باشید.

 

دوربیـن دو چشمی چیســت؟
دوربین شکاری (دوربین دوچشمی، دوربین ارتشی، دوربین صحرایی) وسیله ا‌ی دستی است برای بزرگنمایی اجسام دور. عمل بزرگنمایی به‌وسیله عبور تصاویر از دو سری لنز مجاور و یک منشور ایستاده صورت می‌گیرد. دوربین‌های شکاری تصویر را ایستاده نشان می‌دهند برعکس تلسکوپ‌ها که تصاویر را وارونه می‌نمایانند. معمولاً بر روی دوربینهای دوچشمی سه رقم حک شده‌است. رقم نخست که به نشانه x ختم شده‌است، مثلاً ۶x، بیانگر آن است که دوربین تصویر را چند برابر اندازه واقعی درشت تر می‌کند. رقم دوم، مثلاً ۳۰ یا ۳۵، قطر عدسی شیئی را به میلیمتر نشان می‌دهد. اگر بزرگنمایی عدسی را ثابت فرض کنیم، هرچه قطر عدسی شیئی بیشتر باشد تصویری روشنتر بدست می آ‌ید. این نوع دوربین در واقع در نور کم کارایی بهتری دارد. دوربینهایی با مشخصات ۳۰×۶ یا ۳۵×۷ برای مقاصد عمومی مناسب هستند. رقم سوم بیانگر آن است که از فاصله ۱۰۰۰ یاردی (۹۱۰متری) یک منطقه‌ با چه پهنایی مشاهده می‌شود.

 

وجه تمایز دوربین ها از یکدیگر چیست؟
نوع جنس بدنه دوربین و آلیاژ آن – نوع ساخت از لحاظ ضد آب بودن یا نبودن – داشتن گاز داخلی جهت ممانعت از ورود آب و گرد و غبار و خلوص گاز داخلی که منجر به تصویری شفافتر میشود- نوع کیفیت منشور بکار رفته (در مدلهایی که دارای منشور هستند) – نوع لنز و نوع تراش لنز – نوع پوشش لنز های دوربین (کوتینگ) – میزان قطر عدسی شیئی ، متعاقب آن میزان بزرگنمایی – متعلقات جانبی یک دوربین ، کمپانی سازنده آن و درنهایت در یک کلام شفافیت تصویر ، تاثیر بسزایی در قیمت گذاری و تمایز دوربین های مختلف از یکدیگر دارد.

 

با دوربین ۳۰*۸ تا چند کیلومتری را میتوان دید؟
کیفیت ساخت دوربین که در پاراگراف بالا بدان اشاره شده و بزرگنمایی بالاتر با قطر دهانه بزرگتر ، برد بالاتر را تضمین میکند با اینحال چون یک شاخص معین برای تخمین وجود ندارد! هیچ سازنده ای برد را عنوان نمیکند. نمیتوان قطعی اعلام کرد که مثلا یک آهو در فاصله سه کیلومتری قابل مشاهده است یا نه!. اوضاع جوی و حجم جسمی که مشاهده میکنیم در برد دوربین ها تاثیر بسزایی دارد. مثلا در یک روز با آسمانی صاف و پاک برج میلاد تهران از فاصله ۳۰ کیلومتری با چشم غیر مسلح براحتی دیده میشود اما در روزهای غبار آلود همین برج با دوربین دوچشمی از فاصله ۵ کیلومتری بسختی دیده میشود. با اینحال برای تخمین برد یک قاعده کلی وجود دارد که مطلق نیست! مثلا میخواهیم بدانیم با دوربین ۸×۳۰ پلاک یک اتوموبیل تا چند متری قابل رویت است. فرض میگیریم در یک روز آفتابی و هوای صاف پلاک خودرو با چشم غیر مسلح تا ۱۵ متری قابل خواندن است خوب اگر ۱۵ را در ۸ ضرب نمائیم فاصله ی بدست آمده میشود ۱۲۰ متر ، یعنی با دوربین فوق میتوان پلاک اتوموبیل را در ۱۲۰ متری را تشخیص داد. میتوان این قاعده کلی را به اجسام بزرگتر و یا کوچکتر نیز تعمیم داد.

 

برای رویت مقالات بیشتر در همین زمینه اینجا کلیک فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *